ثبت مشاور

آموزش شناخت مناطق در زمین فوتبال

تاریخ : 1399.04.22
نویسنده : Football Doost
نظرات : 0

فوتبال دوست : فوتبال تنها ورزشی است که حداکثر جمعیت را در مقایسه با هر ورزش دیگری جذب می کند . دو تیم ، با توپ دریبل می کنند ، پاس می دهند ، دفاع می کنند و گل می خورند و گل می زنند . دروازه ها ، منطقه فعالیت دروازه بان را نشان می دهند و خطی که در مرکز زمین فوتبال است ، زمین را به دوقسمت مساوی ، برای هر تیم تقسیم میکند . برای هر مسابقه فوتبال ، چهار داور در زمین حضور دارند که قبل از شروع بازی ، تجهیزات و شرایط را بررسی میکنند . در ادامه با سایر مشخصات زمین و محیط بازی فوتبال ، آشنا شوید .

 

 

آموزش شناخت مناطق زمین فوتبال

زمین فوتبال

استادیوم های حرفه ای فوتبال ، باید زمینی به طول 105 متر و عرض 65 متر داشته باشند که این مقدار نیز متغیر است .

همانگونه که در تصویر زمین فوتبال مشاهده می نمایید ، ابعاد زمین فوتبال ، مشخص شده اند . 

طول زمین فوتبال : 90 تا 120 متر 

عرض زمین فوتبال : 45 تا 90 متر است . 

اندازه دروازه فوتبال : طول دروازه 7/32 متر و عرض دروازه 2/44 متر می باشد .

 

شرایط زمین فوتبال

چمن ، یکی از مهمترین اجزاء زمین فوتبال است . یکی از عوامل مهم در پیشرفت فوتبال هر کشور وجود زمین‌های چمن مناسب می‌باشد و یکی از فاکتورهای شناسایی سطح فوتبال یک کشور ، وضعیت چمن استادیوم‌ های آن کشور است که به دلیل خراب شدن زود هنگام چمن‌های طبیعی ، صاحبان باشگاه‌ها و دست اندرکاران ورزش را بر آن داشته تا جایگزین واقعی برای چمن طبیعی استفاده نمایند که همان انواع چمن های مصنوعی برای زمین مسابقات فوتبال است .

 

میزان نیاز زمین فوتبال ، به نور 

زمین‌هایی که در آن مسابقات رسمی و فیلمبرداری تلویزیونی به صورت 4k انجام می‌شود ، روشنایی این دسته از زمین‌ها می باید حداقل 250 لوکس باشد .

زمینهایی که در آن‌ها مسابقات انجام میگردد ولی فیلمبرداری مسابقات در روز انجام میگردد این دسته از زمین‌ها می بایست روشنایی تا15 لوکس داشته باشند .

زمین هایی که جهت تمرین استفاده میگردد و فیلمبرداری در آن‌ها انجام نمی‌گردد روشنایی این زمین‌ها نباید از30 لوکس کمتر باشد .

 

 

خطوط در زمین فوتبال ، چه معنایی دارند ؟

پس از ایجاد چمن برای زمین فوتبال ، بایستی بر اساس خط کشی ، قسمت های تعیین شده بر اساس مقررات فوتبال ، در زمین نشان داده شوند . ضخامت کلیه خطوط نباید بیشتر از ۱۲ سانتی متر باشد.

 

 

خط کناری زمین بازی فوتبال

طبق استانداردهای فیفا محوطه زمین فوتبال ، نشان می دهد که بازی در آن در جریان است . توپی که از این خط رد شود ، باید با یک پرتاب دست بازیکن حریف به بازی برگردد . خط عرضی زمین نیز خط دروازه نامیده می شود که اگر توپ از این خط عبور کند ، طبق مقررات فوتبال یا با ضربه دروازه یا با کرنر به بازی بازمی گردد .
قسمتی از حاشیه زمین فوتبال مخصوص محوطه فنی زمین بازی است که گاها با خط چین مشخص شده و روبروی نیمکت ذخیره‌های تیم می باشد که مربی هر تیم اجازه دارد از آن قسمت نکاتی را به بازیکنان تیمش گوشزد کرده و تیم خود را هدایت کند.

در خط کشی زمین بازى به وسیله خط میانى به دو نیمه مساوی تقسیم می شود . بازیکنان هر تیم تا زمانی که بازی شروع نشود باید در زمین خود مانده و اجازه ندارند از این خط عبور کنند.

 

دایره وسط زمین فوتبال 

مرکز زمین نقطه ای کوچک و توپر است که در وسط خط میانى مشخص شده و یک دایره به شعاع ۹.۱۵ متر با مرکزیت آن رسم شده است. این دایره وسط زمین فوتبال مشخص کننده حداقل فاصله بازیکنان حریف در شروع حمله می باشد. توپ طبق قانون بازی بر روی نقطه مرکزی قرار گرفته و بازی از آن نقطه آغاز می شود و بازیکنان حریف می بایست خارج از این دایره وسط زمین منتظر شروع بازی باشند . 
همچنین اگر آخر بازی فوتبال به ضربات پنالتی جهت تعیین برنده بازی کشیده شود بازیکنان به غیر از دو دروازه بان و بازیکن ضربه زن فعلی باید در این دایره قرار بگیرند.


اندازه محوطه جریمه زمین فوتبال

در جلوی هر دروازه محوطه مستطیل شکلی به عرض ۱۸ یارد معادل ۱۶.۵ متر و طول ۴۰.۳ متر، از خط دروازه، مشخص شده است که به محوطه جریمه یا به اصطلاح معمول محوطه هجده قدم یا منطقه پنالتی زمین فوتبال معروف است. این منطقه دارای چندین کارکرد است که برجسته ترین آنها مشخص کردن محدوده ای است که دروازه بان می تواند توپ را کنترل کند یعنی توپ را با دست لمس کرده و یا بگیرد و همچنین خطا بر روی بازیکنان حریف در این محوطه هجده قدم با ضربه پنالتی توسط داور فوتبال جریمه می شود.
خط های دیگر در این منطقه موقعیت توپ یا بازیکنان را در ضربات ایستگاهی، ضربه های دروازه، ضربات پنالتی و ضربات کرنر مشخص می کند.
اگر از نقطه مرکزی محوطه جریمه فوتبال، دایره ای به شعاع ۹.۱۵ رسم کنیم، قسمتی از آن دایره همان قوس پنالتی مشخص شده بالای محوطه جریمه می باشد و این دایره قرینه همان دایره وسط زمین بوده که تا خط مشخص شده خط دروازه تکمیل می شود.  نیم دایره جلوی محوطه جریمه، جزء محوطه جریمه و قوانین مربوط به آن محسوب نمی شود.

 

منطقه دفاع در زمین فوتبال

در منطقه دفاعی زمین فوتبال که محوطه جریمه هر تیم در آن قرار دارد هر حرکتی در نتیجه مسابقه موثر بوده و ممکن است منجر به گل شود. در این منطقه  دروازه بان ، مدافع جلو ، مدافع آزاد (لیبرو) و دو مدافع کنار باید حضور داشته باشند. هافبک ها برای کمک به مدافعین نیز در این منطقه می توانند رفت و آمد داشته باشند.


منطقه حمله در زمین فوتبال

منطقه حمله که در واقع منطقه دفاع تیم حریف محسوب می شود نیز محوطه جریم تیم مقابل در آن قرار دارد. در این ناحیه مهاجمین کنار و مهاجم نوک ، هافبک ها و گاها مدافع آزاد یا یکی از مدافعین کنار در آن حضور دارند. در این منطقه که بسیار حساس است دروازه حریف مورد هدف گل قرار گرفته و سرعت بازی بالاتر است زیرا می بایست با بالابردن کیفیت بازی مدافعان حریف را پشت سر گذاشته و با وارد کردن توپ در دروازه مقابل به هدف اصلی بازی فوتبال برسند.

 

منطقه یک سوم میانی در زمین فوتبال

سازماندهی حرکت گروهی تیم ها به کمک مدافعین و هافبک ها و همچنین مهاجمین بیشتر در این منطقه بازی ساز انجام می گیرد. یک سوم میانی زمین فوتبال، ناحیه بی طرف برای دو تیم است . اهمیت این منطقه از بازی بیشتر از دو منطقه دفاعی و حمله است . بازیکنانی که در منطقه یک سوم میانی از زمین بازی قرار میگیرند با وجود داشتن وظایف متعدد و آزادی عمل بیشتر در جریان بازی تبدیل به فوتبالیست هایی تکنیکی تر و آماده تر می شوند . فضاسازی برای بازی هجومی در ناحیه حمله به تیم مقابل و جلوگیری از رسیدن توپ به منطقه دفاع تیم خودی از وظایف چندگانه هافبک ها در این منطقه است.

 

 

کاربرد محوطه شش قدم در زمین فوتبال

محوطه شش قدم، محوطه کوچکتری در جلوی دروازه است که با فاصله ۶ یارد معادل ۵٫۵ متر در ۱۱ متر وجود دارد. می‌بایست ضربات شروع مجدد بازی در هنگام خروج توپ از خط عرضی زمین فوتبال از داخل محوطه شش قدم زده شود. مثلا زمانی که ضربه دروازه اعلام می شود همه بازیکنان می بایست خارج از این محوطه حضور داشته باشند و تا زمانیکه توپ از محوطه جریمه خارج نشده به این مکان وارد نشوند.

منطقه کرنر در زمین فوتبال

در ۴ گوشه زمین قوس کرنر با شعاع یک متر برای مشخص کردن جایگاه قرارگیری توپ جهت زدن ضربه کرنر نیز مشخص شده است و در هر طرف پرچم کرنر نیز جایگاه آن را مشخص می کند. زمانی که توپ توسط بازیکنان خودی از خط دروازه عبور کند ضربه کرنر از منطقه تعیین شده کرنر توسط بازیکنان حریف، بازی را دوباره به جریان می اندازد.

 

 

دسته بندی :  آموزش فوتبال

نظر دهید :

نام شما : *
ایمیل شما :*
نظر شما :*
کد امنیتی : *
عکس خوانده نمی شود

بالا
Your IP is 3.233.219.103